18 Ekim 2014 Cumartesi

Sen'le Konuşmanın En Güzel Anı: Dua #1


Anlatamadıklarım var.
İçimde kalan bir şeyler. 
Susmak zorunda olduğum anlar.
Kimseye güvenemediğim zamanlar.
Yalnızken ve her daim gidebileceğim bir kapı aradığım anlar.
Hüznümü, acılarımı, dertlerimi paylaşacağım zamanlar.
Tek geleceğim yer Sen'in yanın Allah'ım.
Bir dua anı yüreğime inşirah veren.
Tüm dertlerimi paylaşabileceğim, tüm hüznümü arz edebileceğim, tüm sırlarımı paylaşabileceğim

Tek kişi Sen'sin Allah'ım.
Sen'i terk etmeme izin verme. 
Sen'inle konuştuğum bir an var ki dua anı.
İşte ben o anları çok özledim.
Avuçlarımı semaya kaldırıp yalvarmalarım, ağlamalarım, içtenliklerimi.
Soruyorum kendime nerede bunlar?

Nazik Tpc

Dua Nimeti
Ebu Hureyra (r.a) şöyle demiştir: "Kendisine şu beş şey ihsan edilen kimse beş şeyden mahrum olmaz:

1. Kendisine (verilen nimetlere karşı) şükür etme hasleti ihsan edilen kimseye nimetin daha da fazlası verilir. Çünkü ayette, "Şüphesiz, elbette size (nimetimi) artıracağım (İbrahim, 14/7)" buyrulmuştur.

2. Kendisine sabır ihsan edilen kimse de sevaptan mahrum olmaz. Nitekim ayet-i kerimede, "Yalnız sabredenlere, mükafatlarını hesapsız ödenecektir (Zümer 39/10)." buyrulmuştur.

3. Kendisine tövbe etmek ihsan edilen kimsenin tövbesi kabul olunur. Nitekim ayet-i kerimede, "O, kulların tevbesini kabul edendir (Şura 40/25) buyrulmuştur.

4. Kendisine istiğfar etmek nasip edilen kimse mağfiret olunmaktan mahrum olmaz. Nitekim ayet-i kerimede, "Rabbinizden mağfiret dileyin; çünkü O çok bağışlayıcıdır (Nuh 71/10)." buyrulmuştur.

5. Kendisine dua etmek ihsan olunan kimse ettiği duanın kabul olunmasından mahrum bırakılmaz. Nitekim  ayet-i kerimede, "Bana dua edin, kabul edeyim (Gafir 40/60) buyrulmuştur.

Altıncı olarak bir madde daha rivayet edilmiştir:

6. Kim malından infak ederse, Allah harcadığının yerini mutlaka doldurur. Nitekim ayet-i kerimede şöyle burulmuştur: "De ki: Rabbim, kullarından dilediğine bol rızık verir ve (dilediğimi de) kısar. Siz hayra ne harcarsanız, Allah onun yerine başkasını verir. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır. (Sebe 34/39)

********************

Ebu Hüreyre'nin (r.a) rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Günahı olan bir şeyi istemek ve akrabalık bağını koparmaya dönük olmadığı takdirde bir müslümanın yaptığı duası mutlaka kabul olunur; ya bu dünyada hemencecik yerine getirilir, ya da ahirete saklanır. Ya da duasına karşılık bir günahı silinir.
(Ahmed el-Müsned 2/448; Hakim, el-Müstedrek, 1/97; Heysemi, ez-Zevaid, 10/148)

********************
Yezid er-Rekkaşi (rah) şöyle anlatmıştır: "Kıyamet günü olduğunda Cenab-ı Allah, kulunun dünyadayken yaptığı, ancak kabul olmayan bütün dualarını onun önüne sere ve şöyle der:
-Ey kulum! Sen bana falanca gün dua etmiştin. Ben ise senin duanı beklettim. İşte bu sevaplar yaptığın duaların karşılığıdır, der ona sevaplar verilmeye başlanır. Öyle ki kul, dünyada yapmış olduğu hiçbir duanın kabul olunmamış olmasını temenni eder."

Dua İbadettir

Nu'man b. Beşir'in rivayet ettiğine göre Hz. peygamber (s.a.v), "Dua ibadetin ta kendisidir" buyurmuş ve arkasından şu ayeti kerimeyi okumuştur: "Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir"
(GAFİR 40/60. Hadis içim bk.: Ebu Davud, nr. 1479; Tirmizi, nr. 3372; İbn Mace, nrç 3828)

********************
-Ey Allah'ın Resulü! Kişi nasıl acele eder? diye sordular. Resulul-lah (s.a.v) şöyle dedi:

-Kul dua eder ama, Allah kabul etmedi, der durur.
(Buhari, nr. 6364; Müslim, nr. 2375; Ebu Davud, 1484; Tirmizi, nr. 3387.)Not:Bir kaynaktan alıntıdır. Bu postun devamı gelecektir. Kaynağı 2. posta belirteceğim. Bu postu hazırlamamın birinci sebebi "Kendine gel ve silkin. Dua etmeyi unuttun" demekti. İkinci sebebi sizler faydalanın. :)

Selametle kalın. Dua ile kalın. Dua etmeye devam edin ve hiçbir şeyden ümidinizi kesmeyin. Olmayacak diye dua etmeyi bırakmayın ki ben bunu yaptım çoooooooook pişmanım. :/

Nazik Tpc

5 yorum:

 1. Dua müminin silahıdır değil mi Allah bize ömrümüz boyunca bol bol dua etmeyi nasip etsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dua müminin en güçlü silahıdır. Bol bol dua etmeli. Ne istiyorsak Rabb'imden hayırlısını istemeliyiz.

   Sil
 2. Daha önce de okumuştum sanırım bu yazını belki de yorum bile bırakmışımdır emin olamadım ama gerçekten çok güzel. Yüreğim dokundu duan.. Teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 3. ne güzel anlatıyosun yaaa.

  YanıtlaSil

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Vel asr
2- İnnel insane le fi husr
3- İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Asra yemin olsun ki,
2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

Yanlışlarımızı, kusurlarımızı görürseniz lütfen belli bir üslup içerisinde düzeltin canlar. Sonuçta hatasız kul olmaz.